Finančné ťažkosti a predaj nehnuteľnosti

„Ak je čas to najcennejšie, čo človek má, potom je plytvanie časom tým najväčším rozhadzovaním.“ 

—  Benjamin Franklin

Prázdna peňaženka v rukách ženy ako znak pre finančné problémy

Zadĺženie slovenských domácností rastie najprudším tempom v celej EÚ a je druhé najvyššie medzi krajinami strednej a východnej Európy.

Konštatoval to vo svojej analýze Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií. Úver sú peniaze, ktoré nám nepatria. Je potrebné splatiť požičané peniaze spolu s úrokmi. V čase, keď sa úvery stali ľahko dostupné, veľa ľudí prijalo ponuky od bánk alebo iných inštitúcií a zadĺžili sa aj napriek tomu, že ich príjem nebol dostatočný na splácanie svojich záväzkov. Dostali sa do dlhovej pasce.

V podobnej situácii ste sa možno ocitli aj vy. Vaše splátky sa stali neúnosné, prestali ste splácať svoje úvery, kreditné karty a začali ste hľadať iné možnosti na odvrátenie vzniknutej situácie dúfajúc, že zajtra bude lepšie. Uvažujete o možnosti konsolidácie všetkých svojich dlhov pomocou ďalšieho úveru, ktorý zabezpečíte vašou nehnuteľnosťou? V podstate sa dostanete ďalej do dlhu, ale tentoraz bude dlh zabezpečený Vaším bývaním. Možno ste to už predtým počuli, ale je to realita.

„Ak nedokážete držak krok so splátkami úverov, ktoré sú zabezpečené vašou nehnuteľnosťou, váš domov je v ohrození.“ Krutá pravda. Ak prestanete so splácaním, vy a vaša rodina stratíte svoj domov a finančné ťažkosti nezmiznú. Požičať si viac peňazí na zaplatenie dlhu je začarovaný kruh. Je to nebezpečná hra, ktorá by mohla viesť k platobnej neschopnosti a bankrotu. Bankrot je vážna vec a nikdy by sa nemal brať na ľahkú váhu. Ak vyhlásite osobný bankrot, stratíte svoj domov a všetok majetok. Už nemáte žiadnu kontrolu nad svojimi financiami, vrátane vašich príjmov. Okrem straty fyzického majetku môže ešte dlho trvať, než človek prekoná emocionálnu traumu, ktorá je výsledkom predchádzajúcich nesprávnych rozhodnutí. 

Zároveň, v zmysle zákona o osobnom bankrote je klient v skúšobnej lehote tri roky. Počas nej nesmie porušiť podmienky osobného bankrotu, inak by musel vrátiť všetky záväzky. Môže to trvať roky, kým získate možnosť schválenia ďalšieho úveru, nehovoriac o kúpe vášho nového domu. Jediný spôsob, ako sa vysporiadať s dlhom, je jeho splatenie a prijatie drastických opatrení na zníženie mesačných výdavkov. Ak máte vo svojom majetku nehnuteľnosť, musíte ju čo najskôr predať a hotovosť použiť na splatenie viacerých svojich dlhov.

Nedovoľte, aby vás vaše finančné ťažkosti dostali až do fázy osobného bankrotu! Dobrou správou je, že vám môžeme kedykoľvek pomôcť zastaviť hroziace exekučné konanie. Ak súhlasíte, že predáte svoju nehnuteľnosť jednému z našich kupujúcich, ktorí disponujú hotovosťou. Predaj potom môže byť ukončený do 28 dní.

Aké máte možnosti predaja nehnuteľnosti?

HELPREAL

1 mesiac

Realitná kancelária

6-9 mesiacov