Nevládzem splácať úver. Ako neprídem o nehnuteľnosť?

„Ak je čas to najcennejšie, čo človek má, potom je plytvanie časom tým najväčším rozhadzovaním.“ 

—  Benjamin Franklin

Nevládzem splácať úver: Šach-mat ako znak pre problém so splácaním hypotéky

Žiť bez požičiavania, nemať povinnosť splácať úver a mať dostatočný príjem pre svoje potreby. Potreby svoje vlastné, ale aj pre rodinu. Ideálna predstava. Čo robiť a ako sa zachovať, keď sa túto ideálnu predstavu nedarí naplniť?

Dôležitý je psychický postoj, konať rozvážne a hlavne v kľude. Výdaje sa postupne zvyšujú, trvá to už istý čas. A príjem dlho nezažil úpravu smerom hore. Niektoré pôžitky, úver a radosti sa podarilo jednorázovo vyriešiť, ale zo všetkých strán pribúdajú nástrahy s poplatkami. Niektoré sa úspešne podarilo odmietnuť, niektoré nakopili vaše záväzky. Menšie úvery alebo pôžičky, hypotéka a pravidelné splátky, poistenie, strava, povinnosti, radosti a tak ďalej. Kopec úhrad a stále väčší a väčší tlak. Oslobodenie neprichádza. Už „sa“ aj upratalo a niektoré zbytočnosti sa predali alebo vymenili. Peniaze sa použili na akútne nutnosti, nie na zmenšenie alebo zníženie záväzkov.

Ideál je stratený. Jediné, čo je naozaj hmatateľné a máte, je byt alebo dom, v ktorom bývate. A vlastne aj ten patrí banke, kým nezaplatíte poslednú splátku úveru a úroky. Ostatné už nie je v silách platiť. Pravidelne platiť. Zdá sa, že niet možnosti na nápravu. Doma spolu síce komunikujete, ale narastá napätie a nervozita. Už to nie je čo bývalo. Hlavne zabezpečiť a mať na chod domácnosti, o deti nech je postarané. Vašou povinnosťou je zabezpečiť im teplú stravu, bývanie, ošatenie a v neposlednom rade kvalitné vzdelanie.

„Už viac krát sa stalo, že idem cez hranu, ale počkali so splátkou bez sankcie. Dokedy? Dokedy to takto utiahnem?“

Hovoríte si: „Sú aj horšie prípady. Kamarát to nemá s kým zdieľať, je na to všetko sám, trápi sa viac a aj úver s malými pôžičkami trošku prestrelil.“ Ale vy viete, že to musíte riešiť, kým nie je neskoro. Chcete predísť nesplácaniu a možnej exekúcii. Vtedy je to lavína, ide to rýchlo, nebudete v kľude a môžete prísť o všetko, s následkami možno aj o to najcennejšie, svoju rodinu. Musíte konať. Predať a kúpiť niečo menšie v tejto lokalite alebo predať a posunúť sa trošku ďalej, do lacnejšej lokality a zmeniť svoj život od základov. Chcete hlavne kľud a žiadneho exekútora. 

Dobrou správou je, že vám môžeme kedykoľvek pomôcť zastaviť realizáciu záložného práva zo strany banky. Ak súhlasíte, že predáte svoju nehnuteľnosť jednému z našich kupujúcich, ktorí disponujú hotovosťou. Predaj potom môže byť ukončený do 28 dní.

Aké máte možnosti predaja nehnuteľnosti ak nevládzete splácať úver?

HELPREAL

1 mesiac

Realitná kancelária

6-9 mesiacov